רשות הגבלים עסקיים

קישורים מהירים

13/07/03
3017748

אושר מיזוג בין נתור לבין גנדן

מפרסם ההודעה:
הממונה על ההגבלים העסקיים
קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
13/07/2003

ירושלים, י"ג תמוז תשס"ג

13 יולי 2003

תפוצת עיתונות

 

אושר מיזוג בין נתור לבין גנדן

 

הממונה על הגבלים עסקיים אישר ביום 3 ליולי 2003, לאחר שהתייעץ בועדה לפטורים ולמיזוגים, מיזוג בין "נתור אחוד סוכני הנסיעות לטיולים מאורגנים בע"מ" לבין "גנדן תיירות ותעופה בע"מ".

נתור היא חברה ציבורית העוסקת במכירה סיטונאית של טיולים מאורגנים, שירותי תיירות לנוסע העצמאי (FIT) וכן ארגון טיסות שכר. גנדן תיירות היא חברת אחזקות הפועלת בתחום התיירות והתעופה.

גנדן החזיקה בעבר בחלק מהותי ממניות נתור.  במסגרת המיזוג הנוכחי רוכשת גנדן מניות נוספות של נתור אשר יעניקו לה שליטה - אחזקה בשיעור העולה על  50% ממניות נתור.

מבדיקת המחלקה הכלכלית ברשות ההגבלים העסקיים עולה כי המיזוג הממוקד רובו בתחום סיטונאות השכר, הוא בעל היבטים אופקיים ואנכיים גם בתחום  FIT ובתחום סיטונאות הטיולים המאורגנים. בדיקת היבטים אלה העלתה כי אין חשש לפגיעה בתחרות בשל קיום תחרות ערה בתחום וקשרי בעלות אשר היו קיימים עוד בטרם המיזוג בין גנדן לנתור ולפיכך החליט הממונה לאשר את המיזוג.

יצויין כי תחום התיירות בכללותו עובר מגמות של קונסולידציה (התמרכזות) שעיקרה בגיבוש גרעיני שליטה של חברות התעופה ישראייר וארקיע בסיטונאי שכר ונופש ובקמעונאים (סוכנויות נסיעות).  קבוצת גנדן מרכזת בהיבט זה את פעילותה של חברת התעופה ישראייר, סיטונאי השכר והנופש נתור ואת קבוצת דיזנהויז (שפעילותה משוייכת לקבוצת אי.די.בי אותה רכשה גנדן).