רשות התחרות

קישורים מהירים

21/04/16
500971

רשות הגבלים עסקיים מתנגדת לרכישת קליק טו איט על ידי זאפ גרופ

קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
21/04/2016

 

י"ג בניסן התשע"ו

21 באפריל 2016

הודעה לעיתונות

רשות הגבלים עסקיים מתנגדת לרכישת קליק טו איט על ידי זאפ גרופ

 

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה אתמול (ד') על התנגדותה למיזוג בין שתי מפעילות אתרים מקוונים למסעדות בשל חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות. המפעילות הן זאפ גרופ (המפעילה את אתר www.rest.co.il) וקליק טו איט (המפעילה את אתר www.2eat.co.il), המספקות גם שירותים נוספים – תוכנת אירוח ושירותי הזמנת שולחן מקוונת.

האתרים מספקים שירותים לשני קהלים: האחד, שירותי פרסום וקידום באינדקס למסעדות והשני, שירותי חיפוש מסעדות לגולשים ברשת האינטרנט. פרט לצדדים למיזוג פועל בשוק מתחרה קרוב נוסף אחד בלבד בעל נתח שוק קטן.

ערכו של הפרסום באינדקס האתר עבור המסעדות גדל ככל שקיימים גולשים רבים יותר הנכנסים אליו, ולהיפך – ככל שכלולות באינדקס יותר מסעדות כך גדל ערכו בעבור הגולשים. מאפיין זה יוצר חסם התרחבות עבור אתרים חדשים וקטנים כיוון שהם צריכים למשוך לקוחות משני צידי השוק – מסעדות וגולשים, בו זמנית.

בנוסף, הצדדים מספקים תוכנה ייעודית לאירוח במסעדות (תוכנת אירוח) המסייעת בין היתר בניהול ההושבה, ההזמנות והלקוחות. בדיקת הרשות העלתה כי נתחי השוק של הצדדים למיזוג משמעותיים וכי מלבדם קיים מתחרה קרוב אחד בלבד שהחל לשווק לאחרונה תוכנת אירוח. כמו כן, עלה כי קיימים חסמי כניסה והתרחבות גם בתחום אספקת תוכנות אירוח.

האתרים מספקים גם שירות מקוון של הזמנת שולחן, כך שסועדים פוטנציאלים יכולים להזמין שולחן במסעדה דרך הרשת, לעיתים תוך התממשקות אונליין עם תוכנת האירוח המותקנת במסעדה ויכולת לקבל אישור הזמנה אונליין. מבדיקת הרשות עלה כי נתחי השוק של הצדדים למיזוג הינם משמעותיים וכי גם במקרה זה קיים חסם התרחבות של אתרים חדשים. 

לאור האמור, תמונת התחרות בתחומים אלו מראה כי הצדדים למיזוג מהווים שחקנים משמעותיים כך שעולה חשש כי כתוצאה מהמיזוג תיפגע התחרות.