רשות התחרות

קישורים מהירים

19/07/16
501013

רשות ההגבלים העסקיים מפרסמת את שיקוליה בקביעת גובה עיצומים כספיים

קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
19/07/2016

 

‏14 אפריל 2016

‏ו' ניסן תשע"ו

הודעה לעיתונות

 

קנס בגובה 80 אלף שקל על ארגון הוטרינרים בגין המלצה אסורה על מחירים

 

בית המשפט: "יש הגיון בהחמרה בענישה בעבירות כלכליות...אותו רציונל יפה גם לאיגודים עסקיים המבצעים למעשה תיאום מחירים"

 

 

בית המשפט המחוזי בירושלים, כבוד השופט משה יועד הכהן, גזר על ארגון הרופאים הוטרינרים קנס בגובה 80 אלף שקלים בשל המלצה אסורה על מחירים. בנוסף, בית המשפט קבע התחייבות בגובה 150 אלף שקלים להימנע למשך 24 חודשים מלעבור עבירה על חוק ההגבלים העסקיים. בית המשפט קובע בגזר הדין, כי המגמה הכללית של המחירונים שפורסמו היתה לצמצם את התחרות בשוק של הוטרינרים.

 

ההליך הפלילי החל בחקירת רשות ההגבלים בחשד שבשנים 2009 ו-2010 הפיץ האיגוד מחירון מומלץ מפורט בכל הנוגע לטיפול בחיות מחמד. כתב האישום הוגש בדצמבר 2014, ובחודש פברואר האחרון הרשיע בית המשפט את הארגון לאחר שהודה בהפצת מחירים מומלצים בניגוד לחוק.

הארגון הוא עמותה המאגדת את הוטרינרים בישראל, ומטרתו היא להוות איגוד מקצועי הפועל לקידום והגנה על האינטרסים שלהם. על פי עדות יו"ר- יושב ראש הארגון, ד"ר- דוקטור זאב גנז, הארגון מייצג 750 חברים המהווים כ-75% מכלל הוטרינרים בישראל.

 

 בין היתר פירסם הארגון מחירון מפורט הכולל את כל הפרוצדורות הרפואיות והמחירון הנקוב לכל פרוצדורה. בית המשפט קובע בגזר הדין כי כוונת הארגון היתה להשפיע באמצעות המחירון על קביעת המחירים בכלל השוק ועל הקטנת התחרות בין הווטרינרים. עוד קבע בית המשפט שקביעת מחירון מוסכם, גם אם אין לו תוקף מחייב, טומנת בחובה סיכון לפגיעה חמורה בתחרות. זאת מאחר שהאיגוד מהווה פלטפורמה משותפת לשיתוף פעולה באצטלה חוקית והוא מקל על האפשרות לתאם פעילות אנטי תחרותית בין מתחרים באותו ענף, תוך פגיעה פוטנציאלית ברורה בצרכנים של אותם מתחרים.

 

"יש הגיון וטעם בגישת רשות ההגבלים המצביעה על מגמה של החמרה בענישה הנוגעת לעבירות כלכליות בכלל, ולעבירות בתחום ההגבלים העסקיים בפרט", כתב השופט בגזר הדין, "אותו רציונל יפה גם לאיגודים עסקיים המבצעים למעשה תיאום מחירים בין חבריהם האמורים להתחרות זה בזה, זאת תוך ניצול האפשרות שהחוק נותן להם לתאם בין חברי האיגוד מהלכים ופעילויות שאין בהם, לכאורה, פגיעה בתחרות".