רשות התחרות

קישורים מהירים

14/08/16
501031

הרשות מאשרת את מיזוג ההוצאות לאור כתר ומודן

קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
14/08/2016

14 אוגוסט 2016

י'  אב תשע"ו

הודעה לעיתונות

הרשות מאשרת את מיזוג ההוצאות לאור כתר ומודן

קיימת תחרות ערה בין חנויות הספרים אשר מתגלגלת לצרכן ומועילה לו. הבעלות של המו"לים על 'צומת ספרים' – לא רק שאינה פוגעת בתחרות ובציבור אלא אף מועילה להם

 

רשות הגבלים עסקיים הודיעה היום (א') על אישור המיזוג בין הוצאות לאור כתר ומודן, לאחר שבדיקת הרשות העלתה כי המיזוג אינו פוגע בתחרות. מדובר בבדיקה המקיפה ביותר שעשתה הרשות מאז שחוק הספרים נכנס לתוקף בשנת 2012 (כהוראת שעה שבוטלה לאחרונה), אשר כללה בדיקת רוחב וניתוח הנתונים הפיננסיים של כל החברות הקשורות לענף על פי מקטעים שונים. הבדיקה התמקדה בשני מגזרים עיקריים: המגזר הקמעונאי ומגזר ההוצאה לאור. המסקנה העיקרית של הרשות היא שקיימת תחרות ערה בין חנויות הספרים, תחרות אשר מתגלגלת לצרכן ומועילה לו.

בסופו של יום האחזקות של המו"לים הגדולים ברשתות של חנויות הספרים הן אחד הכלים שמסייעים להם להפיץ כמויות גדולות של ספרים במחירים נמוכים יחסית, דבר שמסייע לתחרות בתחום.

רקע על שוק הספרים

מו"לים- מוציאים לאור: בישראל פעילים כיום שחקנים רבים בתחום ההוצאה לאור, בהם מספר מו"לים גדולים באופן יחסי - כנרת, ידיעות, מודן, כתר, הקיבוץ המאוחד ועם עובד – וכן שורה ארוכה מאד של מו"לים קטנים יותר. התחרות בין המו"לים באה לידי ביטוי בעיקר בניסיון למשוך אליהם סופרי מקור איכותיים או לרכוש זכויות תרגום בספרים מבוקשים.

חנויות הספרים: רשת סטימצקי מונה כ-130 חנויות ורשת 'צומת ספרים' מונה כ-95 חנויות. מעבר להן פועלות מספר קטן של רשתות ספרים קטנות יותר באופן משמעותי, והבולטות שבהן הן רשת אקדמון המונה 11 חנויות ספרים ורשת תמיר ספרים המונה ארבע חנויות בירושלים. שאר חנויות הספרים כוללות ברובן הגדול בין חנות אחת לשתי חנויות.

כיום רשת סטימצקי מוחזקת, בעקיפין, על ידי ג.יפית, הוצאת ידיעות ספרים (שהיא כאמור אחת מארבע ההוצאות הגדולות כיום) והוצאת 'קוראים'. רשת צומת ספרים מוחזקת על ידי הוצאת כנרת, הוצאת מודן (שרכשה בשנת 2005 חלק מהאחזקות בצומת) ומר אבי שומר.

בשנים האחרונות ישנה ירידה בנתח השוק של שתי הרשתות הגדולות, ומתחזקת מגמה של ערוצי הפצה ישירים.

 השפעת הבעלות האנכית על הצרכנים

אחת השאלות שבחנה הרשות במסגרת בדיקת המיזוג היתה, האם התוספת של הוצאת כתר למבנה הבעלות הקיים (כאמור, כיום כנרת ומודן מחזיקות כבר כ-2/3 מצומת ספרים) תפגע בתחרות ובציבור. מסקנת הרשות היא כי התוספת של כתר אינה משמעותית לתחרות ואינה פוגעת בה.

למרות העובדה שישנן רק שתי רשתות בהן הציבור רוכש את מרבית הספרים, הרי שישנה תחרות ערה ביניהן. ניתן להסביר את התחרות בקיומה של הבעלות האנכית (מו"לים שמחזיקים את 'צומת ספרים') כך שהאינטרס של המו"ל – מוציא לאור– לאחר שכבר השקיע בהוצאה לאור של הספר - הוא להפיץ את ספריו בכמויות משמעותיות יותר, דבר המוביל להורדה של מחירי הספרים ביחס למחירים אותם קמעונאי ללא בעלות של מו"לים היה מוכר.

 

הבעלות בצומת - לפני ואחרי המיזוג

Title: הבעלות בצומת ספרים אחרי המיזוג - Description: הבעלות בצומת ספרים אחרי המיזוגTitle: הבעלות בצומת ספרים לפני המיזוג - Description: הבעלות בצומת ספרים לפני המיזוג