רשות התחרות

קישורים מהירים

25/10/16
501071

הרשות מתנגדת למיזוג בין שתי יצרניות המעטפות הבולטות בשוק – גברעם ואמקה

קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
25/10/2016

 25 אוקטובר 2016

כ"ג תשרי תשע"ז

הודעה לעיתונות

הרשות מתנגדת למיזוג בין שתי יצרניות המעטפות הבולטות בשוק – גברעם ואמקה

בדיקת הרשות העלתה כי לקוחות מוסדיים גדולים יוותרו עם ספק בודד במקום שתי היצרניות המתחרות ביניהן כיום

רשות הגבלים עסקיים פירסמה היום את נימוקיה להתנגדות למיזוג בין שתי חברות העוסקות בייצור, ייבוא והפצה של מעטפות - גברעם מעטפות איכות ואמקה מעטפות - בשל חשש לפגיעה משמעותית בתחרות. לצדדים הודע על התנגדותה של הרשות למיזוג ביניהן ערב ראש השנה ונימוקי ההתנגדות נמסרו להם בסמוך לאחר מכן. 

בחינת הרשות העלתה כי לקוחות גדולים הרוכשים מעטפות בכמויות גדולות, עושים זאת כמעט באופן בלעדי משתי חברות אלה והם יוותרו עם ספק יחיד בתחום. בדיקת הרשות בקרב 19 הליכי תיחור של גופים גדולים העלתה כי ב-12 מהם נשקלו אך ורק גברעם ואמקה, וגם בהליכי התיחור הנותרים, בהם השתתף גורם שלישי, גברעם או אמקה זכו.

בתחום המעטפות המודפסות קיימת אפשרות לייבא את המעטפות מחו"ל, עם זאת, הבדיקה העלתה כי אפשרות זו כרוכה בקשיים רבים. הקושי העיקרי נובע מזמני אספקה ארוכים (העולים על חודש) בשוק שמתנהל בטווחי זמן קצרים בהרבה. בנוסף, גרפיקה בשפה העברית עלולה להשתבש בעבודה מול גורמים מחו"ל והיכולת לעשות בקרת איכות מוגבלת לעומת יצרן מקומי.

יצויין כי שתי החברות היו מעורבות בעבר בקרטל, במסגרתו תיאמו הצעות למכרזים בין השנים 1995-2002.  כתב האישום בגין הקרטל הוגש בשנת 2004, וביולי 2009 הסתיים התיק בהרשעה בבית המשפט העליון בעבירת הסדר כובל בנסיבות מחמירות. מעורבותן של אמקה וגברעם בקרטל לא עמדה בבסיס ההתנגדות למיזוג זה.