רשות הגבלים עסקיים

קישורים מהירים

10/07/17
501274

רשות הגבלים עסקיים והמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעו
כי הן שוקלות להגיש כתבי אישום, בכפוף לשימוע, בגין הסדרי חלוקת שוק, קבלת דבר במרמה והלבנת הון בתחום המשלחות לפולין

קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
10/07/2017

‏ט"ז תמוז, תשע"ז

‏10 יולי, 2017

-הודעה לעיתונות-

רשות הגבלים עסקיים והמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעו

כי הן שוקלות להגיש כתבי אישום, בכפוף לשימוע, בגין הסדרי חלוקת שוק, קבלת דבר במרמה והלבנת הון בתחום המשלחות לפולין

על פי מכתבי השימוע החברות החשודות חילקו ביניהן במשך מספר שנים את תחום הוצאת המשלחות לפולין באופן שמנע תחרות ביניהן

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ורשות הגבלים עסקיים הודיעו ל-14(ארבעה עשר) חשודים, בהם 4(ארבע) חברות העוסקות בארגון משלחות לפולין, כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בגין עבירות בתחום ההגבלים העסקיים, עבירות מרמה והלבנת הון – כל אחד לפי חלקו.

החשודים הם פנחס גינזבורג וצבי סער מחברת י. הלל ושותפיו בע"מ(בעירבון מוגבל), נחמן קידר ואיילת יונגסטר מחברת טיולי הגשר לעולם בע"מ, שמעון רגב ואהרון טורוביץ' מחברת אקדמי טרוול בע"מ(בעירבון מוגבל), משה הרטמן ואייל סלוק מחברת דיזנהאוז בע"מ(בעירבון מוגבל), וכן אחישי גל ואסתר גוילי, כמו גם החברות עצמן.

 החשד המרכזי בפרשה נוגע לחלוקת שוק של משלחות הנוער שיצאו לפולין בין השנים 2010 עד 2016, בהתאם למכרזים של משרד החינוך.

על פי כתב החשדות, החברות החשודות סיכמו ביניהן מראש כי לא יתחרו האחת על הוצאת משלחות בתי הספר של רעותה. החברות פעלו על פי הסיכום על מנת לוודא שהזוכה בכל אחד מבתי הספר תהיה החברה שהוציאה את המשלחת לפולין של בית הספר בעבר.

על פי החשד, במסגרת חלוקת בתי הספר ומשלחות הנוער ביניהם, הציגו החשודים מצגים כוזבים בפני הגורמים הקשורים בהוצאת המשלחות, כאילו מתקיימת תחרות ביניהם על הוצאתן, כאשר בפועל החשודים סיכמו ביניהם מראש שלא להתחרות זה על לקוחותיו של זה.

בנוסף, החקירה העלתה חשדות לכך שתואמו הצעות מחיר להוצאת משלחות לפולין גם עבור גופים נוספים - "יד ושם", שירות בתי הסוהר וקופת חולים מכבי.

ההיקף הכספי המצטבר של עלות הוצאת המשלחות במכרזים שחולקו בין החשודים מגיע למאות מיליוני שקלים.

למרבית החשודים מיוחסות עבירות של עשיית הסדר כובל בניגוד לחוק ההגבלים העסקיים וקבלת דבר במרמה. לחלקם מיוחסות גם עבירות על חוק איסור הלבנת הון.

פרשת קרטל המשלחות לפולין נחקרה על-ידי מחלקת החקירות של רשות הגבלים עסקיים יחד עם משטרת ישראל - היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יחידה ארצית למאבק בפשיעה כלכלית) שבלהב 433. החקירה הגלויה התחילה בינואר 2016, ובמסגרתה נגבו הודעות מלמעלה מ-100 עדים והיקף חומר החקירה מחזיק למעלה משישים ארגזים. עם סיום החקירה, הועבר חומר החקירה למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ולמחלקה המשפטית של רשות הגבלים עסקיים, אשר מטפלות בתיק בשיתוף פעולה.

בתום הליך השימוע, שייערך למי מהחשודים שיחפוץ בכך, יוחלט סופית האם להגיש נגדו כתב אישום.