רשות התחרות

קישורים מהירים

16/05/18
501505

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה על התנגדותה לשיתוף פעולה
של חברות רכש המדיה פובליסיס ומדיה קום

קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
16/05/2018

 

 

‏ב' סיון, תשע"ח

16 במאי 2018

-הודעה לעיתונות-

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה על התנגדותה לשיתוף פעולה של חברות רכש המדיה פובליסיס ומדיה קום

החברות פנו לרשות על מנת לאשר להן לרכוש מדיה במשותף.

הרשות סבורה כי מטרתו העיקרית של ההסדר היא ליצור כוח שוק

 מול הערוצים המסחריים ולפיכך אין מקום לאשרו.

 

 

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה היום (ד') כי לא תסכים למשא ומתן משותף של חברות רכש המדיה פובליסיס ומדיה קום מול ערוצי הטלוויזיה המסחריים.

הצדדים לשיתוף הפעולה הם מתחרים בתחום רכש המדיה. כחלק מתחרות זו, חברות רכש המדיה מתחרות על רכישת זמן פרסום מערוצי הטלוויזיה המסחריים (קשת, רשת, ערוץ 10 וכו'), אותו הן מוכרות לאחר מכן ללקוחותיהן, חברות הפרסום והמפרסמים.

הצדדים ביקשו להקים גוף רכש מדיה משותף "חזק מספיק" אשר יקנה להם כוח שוק מול ערוצי הטלוויזיה המסחריים, ישיג עבורם תנאים טובים יותר, ובכך, לטענתם, יאפשר להם לאזן את כוחה של חברת יוניברסל מקאן המתחרה גם היא בתחום רכש המדיה.

שיתוף הפעולה המבוקש נועד בעיקרו לרכז בידי הצדדים לו כוח שוק שישמש אותם בבואם לשאת ולתת עם ערוצי הטלוויזיה המסחריים. כוח שוק מאוחד זה יושג באמצעות ביטול התחרות ביניהם אל מול הערוצים המסחריים, והסכנה הברורה היא הגדלת הריכוזיות בתחום רכש המדיה. המשמעות של ההסדר המבוקש היא פגיעה בהכנסות ערוצי הטלוויזיה המסחריים המתקבלות מהצדדים, העלולה בתורה לפגוע באיכות השידורים ובמגוון שלהם ובכך להביא לפגיעה בציבור.

הצדדים לא הראו כי הצרכן יצא נשכר מניהול המשא ומתן המשותף מול הערוצים המסחריים. כאשר מתחרים מבקשים לשתף פעולה ביניהם במטרה להשיג לעצמם כוח שוק ואינם מסוגלים להראות איזו תועלת תצמח משיתוף הפעולה ביניהם, אין לאפשר את שיתוף הפעולה וזאת אף מבלי שנדרש לבדוק לעומק את מידת הפגיעה בתחרות שנובעת ממנו.

לאחר שהממונה בחנה את שיתוף הפעולה, ולאחר שנועצה בועדה לפטורים ומיזוגים, הגיעה הממונה לכלל מסקנה כי אין להתיר את החבירה המבוקשת לניהול משא ומתן משותף, שכן הוא אינו עומד בהוראת סעיף 14(א)(2) לחוק.